Jak jeździć bezpiecznie w mieście rowerem elektrycznym?
Jak jeździć bezpiecznie w mieście rowerem elektrycznym?

Kiedy zacząłem jeździć rowerem elektrycznym w mieście, musiałem zmienić wiele nawyków, przemodelować swoje zachowania, które nabyłem jeżdżąc rowerem tradycyjnym.

 

Strasburg

 

Jazda w „gęstym” ruchu ulicznym wymaga od nas nabycia nowych umiejętności, gdyż jest to jazda dużo trudniejsza i bardziej złożona, skomplikowana niż w terenie.  W górach czy w lasach możemy nauczyć się dobrze panować nad rowerem, ale nie ma tu takich zagrożeń co w mieście -  z  polnej drogi raczej nie wyskoczy nam samochód czy mocno nie przyhamuje jadący przed nami kierowca.

 

  • Pamiętaj, że rower elektryczny porusza się ze stałą prędkością (25 km/h), którą osiągamy o wiele szybciej i z mniejszym wysiłkiem niż Ci, którzy jadą na zwykłym rowerze - od nich wymaga to większego wysiłku (ruszanie, hamowanie). Jadąc ścieżką rowerową pamiętaj, że bardziej uprzywilejowany jest zatem rowerzysta korzystający z tradycyjnego roweru. Dodatkowo zachowaj szczególną uwagę na innych pieszych czy tych, którzy jadą na elektrycznych hulajnogach. Zwolnij, gdy kogoś mijasz. Dla Ciebie ruszanie, przyspieszanie jest dużo łatwiejsze, lżejsze i nie warto się „spinać” pędząc maksymalną prędkością.

 

Overfly Bolt 

 

 

Jeśli jedziesz w ruchu ulicznym przewiduj to, co może się stać na drodze.Twoja prędkość jest dużo wyższa niż na tradycyjnym jednośladzie, o czym często nie wiedzą kierowcy samochodów.

Wielokrotnie mi się zdarzało, że kierowcy próbowali mnie wyprzedzać na podjazdach, gdzie był zakaz( bo myśleli, że jadę 10/15 km/h) a potem ostro hamowali, gdyż z naprzeciwka jechał  inny pojazd. Lepiej sobie odpuścić, szkoda udowadniać w takich warunkach kierowcy swoją rację.

 

  • Przemyśl codzienną trasę, którą pokonujesz rowerem. Jeżdżąc rowerem tradycyjnym np.  z pracy mamy zakodowane aby wybrać jak najkrótszą drogę, ale czy na pewno najbezpieczniejszą. Lepiej wybrać ścieżkę bezpieczniejszą, ładniejszą, bez zgiełku nawet gdy jest dłuższa o parę kilometrów. Wówczas wrócisz do domu bardziej wypoczęty, zadowolony a przede wszystkim cały.

 

Podobnie było ze mną - jeździłem krótszą trasą blisko osiedla, gdzie kierowcy pędzą jak szaleni nie zachowując odległości przy wyprzedzaniu lub podjeżdżają z tyłu bardzo blisko, gdzie muszę „walczyć o życie na drodze” i zauważyłem, iż wracam do domu zestresowany i pobudzony.

 

Wybrałem więc alternatywną drogę (dłuższą o 5 km) - w ruchu ulicznym jadę tylko kilometr a resztę pokonuje ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Żerańskiego. Czas przejazdu na elektryku nieznacznie się wydłużył, za to ja wracam bardziej zrelaksowany i wypoczęty.

 

Kanałek Żerański 

 

Kiedy już wiemy którędy jeździć, równie ważne jest jak jeździć. Oto kilka moich wskazówek:

 

  • Pamiętajmy, że rower elektryczny jest cięższy i szybszy, dlatego mocniej hamuj i używaj dwóch hamulców, a nie tylko tylnego - zmniejszysz prawdopodobieństwo poślizgu.

  • Dojeżdżając do ronda, skrzyżowania - tam gdzie jest podwójna ciągła, staraj się jechać środkiem pasa, wielu kierowców próbuje wyprzedzać i ostro hamuje przed skrzyżowaniem stwarzając zagrożenie.

  • Gdy dokonujesz manewru na drodze np.: skrętu w lewo, sygnalizuj ten zamiar ręką, samochód jest dużo szybszy niż nasz elektryk.

  • Gdy jest korek staraj się wyprzedzać samochody lewą stroną, większość kierowców patrzy nawykowo częściej w lewe lusterko niż w prawe, bo myśli, że z prawej strony nic im nie grozi, a jeśli już jedziesz prawą stronę – jedź wolniej i uważniej.

  • Kiedy jedziesz ścieżką rowerową, która styka się z zaparkowanymi wzdłuż samochodami, bądź czujny, pasażerowie samochodów często otwierają drzwi nie mając świadomości, że ktoś jedzie rowerem a tym bardziej rowerem elektrycznym.

  • Kiedy jedziesz na elektryku zawsze trzymaj kierownicę dwoma rękami. 

 

Jadąc 25 km/h konsekwencje wywrotki są dużo większe niż przy tradycyjnym rowerze.

Nieraz z trwogą patrzę na cyklistów, którzy jadąc w ruchu ulicznym, na ścieżce rowerowej, zajmują się swoim smartfonem nie trzymając w ogóle kierownicy.

 

Dunaj ścieżka rowerowa

 

Zawsze jeździj w kasku, najlepiej w takim, który jest specjalnie dedykowany do jazdy elektrykiem.

 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl