Składak to także rower
Pierwsze pytanie, jakie słyszę, dotyczące składaków elektrycznych to dlaczego są tak drogie?
Wielu z nas ma gdzieś w głowie zakodowane, że taki e-składak powinien być dużo tańszy niż „duży” rower, porównujemy go z Wigry – ten jednoślad wzbudza we mnie dziecięce wspomnienia, był prostą konstrukcją, na stalowej ramie, bez przerzutek, a hamowanie odbywało się za pomocą nóg; przeze mnie i kolegów eksploatowany do granic możliwości tak, że często rama przy domykaniu pękała i trzeba było ją spawać.
Zapraszam Was do przeczytania artykułu:” A może e-składak?„.
Dziś składak elektryczny to całkowicie inna konstrukcja. Dlaczego drogi? Bo zbudowany na ramie aluminiowej rower posiada wszystko to, co „duże” hybrydy – przerzutki, silnik, oświetlenie, hamulce.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:„Dlaczego rower elektryczny tyle kosztuje”.
Za nim zdecydujesz
Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem składaka, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy chcesz nim jeździć na co dzień np. do pracy, do znajomych?
- A może chciałbyś nim podróżować, zabierać ze sobą bagaż, aby móc nocować np. na kempingu?
- A może chciałbyś składaka do zabawy, jazdy w terenie,w piasku czy śniegu?
- Czy chcesz zabierać rower ze sobą na wakacje pakując go do kompaktowego auta, kampera, jachtu?
- Czy chcesz przechowywać składaka w domu/mieszkaniu?
A może często podróżujesz pociągiem turystycznie, biznesowo i potrzebujesz właśnie taki rower?
Jaką lubisz pozycje w czasie jazdy: pochyloną, czy bardziej wyprostowaną i ile masz wzrostu? Do składaka też warto się przymierzyć.
Jeśli już odpowiesz sobie na te pytania, możemy przejść dalej.
Rower składany Zing
Pierwszy składak, który z powodzeniem lubią rowerzyści, to Zing (ja pieszczotliwie mówię Zinguś) – składak dla osób, które jeżdżą na co dzień, ale też dla tych, którzy lubią podróżować, zwiedzać okolice.
To e-składak, który ze względu na baterię w ramie jest stabilny, przewidywalny, spokojnie można przechylać się w zakrętach. Dużym atutem jest wysokość ramy, a przede wszystkim mechanizm korbowy, który ma większy prześwit niż w innych składakach. Jeśli więc musimy wjechać w lekki teren czy przypadkowo wjedziemy w dziurę, nie uszkodzimy tak szybko roweru.
Według mnie na Zingu będą lepiej się czuły osoby wyższe (od 170 cm) – pozycja za kierownicą będzie bardziej komfortowa. Nie musimy się też obawiać jakości tego
e -składaka, jest on z powodzeniem sprzedawany od wielu lat, jedynie co się zmienia to kolor.
Rower składany LUGO
Drugi e-składak, który na rynku zyskał dużą popularność, to Lugo.
Ten model przeznaczony jest do codziennej jazdy w miejscu zamieszkania, świetnie na nim będą się czuły osoby niższe lub juniorzy.
Największym atutem tego modelu jest łatwość wsiadania – wystarczy przełożyć nogę i nacisnąć na pedały a rower spokojnie ruszy.
Do sklepu, szkoły, urzędu, pracy, wszędzie tym składakiem dojedziemy.
Lugo to e-składak, który najlepiej się czuje na ścieżkach asfaltowych i utwardzonych drogach.
Jego rama jest nisko zawieszona, więc zjazd w boczną leśną drogę oznacza, z naszej strony, baczną uwagę przed ewentualnym uszkodzeniem mechanizmu korbowego, który zabezpieczony jest metalowym elementem dospawanym do dolnej części ramy (mufy suportu),zresztą ten „bezpiecznik” montowany jest w każdym e- składaku, który dostaniecie u nas.
Uniwersalna rama Lugo pozwala na jazdę praktycznie każdemu od 12 roku życia, górnej granicy wiekowej nie ma.
E- składak Izar
Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie e-składaka, to proponuję Izara – akumulator zintegrowany z ramą, regulowana kierownica, wygodne siodełko, czytelny wyświetlacz, oświetlenie zasilane z akumulatora, pozycja za kierownicą bardzo wygodna, masa roweru to 20 kg. Jazda tym elektrykiem jest dynamiczna, ze względu na tylny silnik, a dozwolone obciążenie to 140 kg. Kolor biały pozwoli nam z łatwością dobrać różne dodatki, takie jak torby, plecaki, koszyki, sakwy itp.
Rower elektryczny Flip
Bratem Izara jest Flip – składak dla tych, którzy nie lubią żadnych kompromisów i chcą mieć wszystko to, co posiada e-rower miejski.
O Flipie możecie przeczytać klikając w jego zdjęcie.
Kształt ramy jest taki sam jak u Izara, ale w tym modelu dostajemy: hamulce tarczowe 160 mm, manetkę i przerzutkę tylną Altus, komfortowe siodełko żelowe Selle Royal.
O powodzeniu tego modelu świadczy fakt, że w roku 2020 wszystkie sztuki w Polsce wyprzedały się do końca maja.
FatBike -składany
Ostatni składak, który chcę Wam przedstawić to Hummer – nowy model wprowadzony na rok 2021.
To e-składak pomyślany do zabawy/rekreacji, którym możemy wjechać w lekki teren, pojeździć na piasku po plaży czy w śniegu.
Posiada, podobnie jak Flip, bardzo dobry osprzęt, przerzutkę Acera, 8, hamulce tarczowe, szerokie opony 20”x 4.0 Kenda.
To e-składak, na który wszyscy z zaciekawieniem popatrzą.
Jeśli nie wiesz co wybrać, zapraszamy do sklepu stacjonarnego, pomożemy w doborze e-składaka – roweru, który zyskuje coraz więcej zwolenników.