Międzynarodowy Dzień bez samochodu to ściema
Międzynarodowy Dzień bez samochodu to ściema

Dzień bez samochodu, obwieszczają wszystkie media.

 

I zachęcają do przesiadania się na transport publiczny.

Dziś bilety za darmo, mówią włodarze miast i sami wsiadają do tramwaju, metra czy autobusu, aby raz do roku „szczelić sobie fotkę”

 

Mimo, że mówi się: "jedź rowerem, hulajnogą", to bardziej chodzi o przekonanie nas, żebyśmy z auta, przesiedli się na autobus na komunikację miejską a to akurat nie wiele zmienia.

 

A przecież tym dniu chodzi o całkowicie coś innego – chodzi o to, aby miasta oddać ludziom, aby tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom a nie samochodom

abyśmy oddychali czystym powietrzem, abyśmy nie musieli słyszeć ryczących samochodów.

 

   I dobrze mnie zrozumcie nie jestem przeciwnikiem auta, sam z niego czasami korzystam, ale tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

 

W Polskim wydaniu dzień bez samochodu to mydlenie oczu, to fajerwerk, który się szybko wypali, jest jak błysk - nic z tego nie wynika.

 

Potrzeba systemowych rozwiązań jak to się dziś pięknie mówi, potrzeba włodarzy i dziennikarzy, którzy nie myślą w kategoriach samochodowych, którzy sami korzystają z alternatywnych środków transportu, a nie przekonują do przesiadania się na autobus.

 

Którzy budują bezpieczne ciągi rowerowe, parki, miejsca tętniące życiem towarzyskim.

A nie jeszcze kolejny pas dla zmotoryzowanych.

 

Wybaczcie moją krytykę, ale dzień bez samochodu ściema, w której raz do roku mamy poczuć się lepiej lub gorzej w zależności od tego czym do pracy dojeżdżamy.

 

Jutro wszyscy wrócimy do swoich nawyków, ci co jeżdżą rowerami i innymi alternatywnymi środkami dalej będą jeździć i nawet dziś nie pomyślą, aby się przesiąść na transport zbiorowy a ci co jeżdżą samochodami nadal będą jeździć autami.

 

W dniu dzisiejszym kilku celebrytów, polityków, samorządowych zrobi sobie zdjęcie i będzie szczęśliwych, że będzie miało co wrzucić na swój profil społecznościowy.

 

My nie potrzebujemy takiego dnia ani fotek w tramwaju - my potrzebujemy mądrych zmian,

aby każdy w swoim miejscu zamieszkania był, chodnik, ścieżka rowerowa, bezpieczne przejście a nie kilka

centymetrów udeptanego przez siebie pobocza.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl